У периоду од 26. до 28. августа 2024. године организована је посета високе делегацијe Шандонг универзитета Универзитету у Београду, водећим кинеским компанија које раде у Србији и државним институцијама од значаја, за успостављање стратешке сарадње на развоју едукације и доприноса привредној сарадњи између две земље.
Делегацију Шандонг чинили су проф. др Ronggui Ding, професор Факултета за менаџмент Универзитета Шандонг и потпредседник Међународне асоцијације за управљање пројектима (ИПМА) за истраживање, г-дина Rui Ji, заменик директора Одељења за међународне послове, Универзитета Шандонг и Minghui You, програм менаџер Одељења за међународне послове, Универзитета Шандонг.
У току првог дана посете, у Ректорату Универзитета у Београду одржан је састанак на коме су учествовали проректорка проф. др Зорица Вујић, као и проф. др Владимир Обрадовић и проф. др Марија Тодоровић са Факултета организационих наука на чију је иницијативу ова посета и одржана. Током састанка разговарало се о могућностима успостављања будуће сарадње између два универзитета, као и о развоју нових заједничких програма који би унапредили академску сарадњу и размену студената и истраживача.
Посета је настављена састанцима на Институту Конфучије представљеном од стране директора проф. др Радослава Пушића, у циљу јачања културно-образовне сарадњу, и развоја пријатељских односа између Кине и Србије. Наредни састанци су одржани са представницима компаније Shandong Hi-Speed и Кинески културни центар.


У оквиру другог дана посете, представници Шандонг универзитета су посетили Технички факултет у Бору, где су са представнцима руководства, деканом проф. др Дејан Таникић, продеканом за наставу проф. др Драганом Манасијевић и проф. Дејаном Николић разговарали о образовним програмима, искуствима кинеских студената на Техничком факултету и потенцијалу у развоју заједничких образовних програма.
Након посете Техничком факултету у Бору, делегација је посетила кинеске компаније: Zijin Copper, где је делегацију са Шандонг университета дочекао генерални директор г-дин Qиу Гуозху са својим колегама и компанију Zijin Mining у Бору, на челу са замеником генералног директором компаније г-дином Gan Jonggang, замеником директора сектора за људске ресурсе г-дин Xu Chao и другим представницима. Били су упознати са просторијама компанија, системом рада и развојним плановима.
Посета приредним субјектима је значајно допринела сагледавању потреба кинеских компанија везаних за пословни развој, истраживачке пројекте и усавршавање људских ресурса кроз перманентно образовање и континуирани професионални развој. Компаније су изразиле спремност за развој људских ресурса кроз образовни систем у Србији и заједничке програме универзитета из Србије и Кине и друге облике професионалног развоја.


Посебан нагласак стављен је на потребе развоја у области одрживог пословања и примену ESG стандарда у складу са најбољом европском и светском праксом у овој области.
Tрећег дана посете, представнике Шандонг универзитета прилимили су представници Института за међународну политику и привреду, заменица директора др Ивона Лађевац, др Александар Митић и др Драган Траиловић научни сарадници у центру за студије „Појаса и пута“ у оквиру Института. Састанак је резултовао идентификованим простором за сарадњу и могућностима за потписивање кровног споразума о сарадњи и поједничаних пројеката сарадње.


Наредни састанак одржан је у Привредној комори Србије (ПКС) представнима Сектора за стратешке односе и интернационализацију, г-ђом Данијелом Стрижак, помоћницом директора, г-ђом Мирјаном Ковачевић, руководиоцем центра едукацију, дуално образовање и образовне политике и директорком Пословне академије ПКС и г-ом Иваном Бајић, саветницом за Азију, Руску федерацију и земље Комонвелта. Разматране су бројне могућности различитих форми образовања и представљене могућности које нуди ПКС.
Посета је завршена састанком са представницима компаније PowerChina у Београду.
Ова посета представља важан корак ка јачању међународне сарадње и повезивању академске заједнице између Србије и Кине у циљу јачана привредне сарадње и развоја нових облика сарадње између две земље.
Шандонг Универзитет, Универзитет у Београду, компаније и државне институције изразили су жељу да улажу у међународну сарадњу и заједнички допринесу развоју образовног система и истраживачког рада између ове две земље. Посета се наставља иницирањем споразума о сарадњи и будућих пројеката, као и наредним посетама делегације са Универзитета Шандонг и других делегација.